Devátá třída

Jedinečný identifikátor třídy
1A/2009
Ročník
9

Laboratorní práce

Datum konání akce

Jak si zpříjemnit předvánoční čas? Jednoduše. Pokus "Chemikova zahrádka" patří spíše k těm motivačním pokusům, ale i přesto přinesl mnoho zajímavého. Zopakovali jsme si nejen vzorečky některých sloučenin, ale pochopili i podvojnou záměnu mezi vodním sklem a kationty kovů.

Vložil/aLucie Westfálová – 18. prosinec 2017

Ukliďme Česko popáté, MŠ i ZŠ - 6. dubna

Datum konání akce

uklid

Akce Ukliďme Česko se uskutečnila 6.4.2018 v rámci přípravy na Den Země (20.4.2018), kdy opět vysadíme stromy na prostranství před školou (letos 2 velké lípy). Uklidili jsme okolí školy, Smetanovy sady, vrch Gothard, okolí obce Chvalina a další části města Hořic, na které jsme pyšní.

Vložil/aPetra Šťovíčková – 12. březen 2018

Revolution train - revoluční projekt

Datum konání akce

REVOLUTION TRAIN - REVOLUČNÍ PROJEKT

O hrozbě drog slyšeli naši žáci už mnohokrát, ale protidrogový vlak je naprostý unikát! Deváťáci ho měli možnost navštívit 21.3. v Hradci Králové.

Vstoupit do vlaku znamená vstoupit do příběhu skutečného člověka, kterého drogy připravily o život. Jeden vagón je jeden mezník v jeho životě.

Filmová projekce a autentické prostředí nás doprovází celým vlakem. Bezstarostně začínáme v baru, kde se hlavní hrdina setkává poprvé s drogou. Cestou procházíme kolem dopravní nehody, testujeme vězeňskou celu, zkusíme si policejní výslech a končíme v odpuzujícím doupěti feťáků, ve kterém zemřel jeden mladý člověk.

V rámci programu se žáci také účastnili dotazníkového šetření. Anonymně odpovídali na otázky týkající se trávení volného času, zkušeností s návykovými látkami apod.

Doufám, že tento netradiční zážitek donutí děti přemýšlet o problematice závislostí i o zodpovědnosti nejen k vlastnímu životu.

Vložil/aJana Lejsková – 24. březen 2018

Návštěva Národního divadla

Datum konání akce

Nalezený obrázek pro národní divadlo

Národní divadlo nabízí divákům řadu abonentních cyklů. Jedním z nich je Národní divadlo školám, určený žákům a studentům. ZŠ Na Daliborce toto předplatné využívá již několik let, a tak mohou zájemci z osmých a devátých tříd každoročně zhlédnout dvě představení ND.

V pondělí 19. března uvidíme a hlavně uslyšíme první z nich, a to operu Rusalka skladatele Antonína Dvořáka. Představení se koná v Hudebním divadle Karlín, kde operní ansámbl ND našel azyl po dobu rekonstrukce budovy Státní opery.

Pravidelná účast našich žáků na představeních Národního divadla pokračovala v pondělí. Zájemci z osmých a deváté třídy zhlédli operu Antonína Dvořáka Rusalka v karlínském divadle, kde ND hostuje po dobu rekonstrukce vlastní budovy Státní opery. Lyrická pohádka o třech dějstvích , k níž libreto napsal Jaroslav Kvapil inspirován pohádkou o malé mořské víle, byla v ND poprvé hrána v roce 1901. Nádherná Dvořákova hudba ani dojemný příběh nešťastné lásky neztratily za víc než století na působivosti. Klasická režie Zdeňka Trošky na pohádkové scéně Milana Ferenčíka se našim žákům líbila, uznale ocenili i pěvecké výkony sólistů, Pavly Vyskočilové (Rusalka), Aleše Briscejna (Princ), Zdeňka Plecha (Vodník), Andrey Kalivodové (Ježibaba) i Jitky Svobodové (Cizí kněžna).

Do Národního divadla se letos vypravíme ještě jednou, a to v květnu. Podivuhodné cesty Julese Verna uvidíme na Nové scéně.

Vložil/aPetra Šťovíčková – 12. březen 2018

„Nebojte se, pane učiteli…my Vám tu tašku pohlídáme…“????

Datum konání akce

Touhle větou vlastně začala naše cesta na vlakovém nádraží v Hořicích, když jsme s chlapci z 8. a 9. ročníku vyrazili odehrát okresní kolo v halové kopané v Lázních Bělohrad. Sportovní taška plná školních dresů, brankářského vybavení a fotbalových míčů s námi, bohužel, „nevycestovala,“ protože jí jeden z našich borců nechal na lavičce... O zábavu jsme tak měli celý den postaráno. Pořadatelé nám ochotně zapůjčili přiléhavé růžové rozlišováky a my se mohli dát do práce. Chřipková epidemie zabránila odjet dalším 3 chlapcům vítězného družstva z podzimu, a tak jsme museli nominovat náhradníky. Pro Marka Šolce to byl skutečně velký den. Počáteční nervozitu však nakonec zahnal parádním golem, jímž zajistil celému týmu jediný bod v přetěžkém turnaji. Umístili jsme se na krásném 4. místě, když nám stupně vítězů unikly pouhým rozdílem skore… První zápas jsme sice jednoznačně prohráli výsledkem 0:7 s pozdějším šampionem ze ZŠ Kopidlno, další utkání však už byla zvládnuta o poznání lépe. Při počtu 30 minut na 1 zápas jsme v turnaji odehráli celou hodinu a půl. Velká porce na to, že jsme měli jen jednoho kluka na střídání. I tak ale kluci hráli parádně a nemají se za co stydět. Rozhodně zanechali dobrý dojem. Pan Povolný v brance zachytal velmi dobře, obrana chybovala jen výjimečně a P. Šťastný na hrotu útoku předváděl perfektní výkon. Zvláště golová oslava alá CR7 bavila všechny přítomné…???? Škoda ztraceného utkání s domácím výběrem, kdy jsme ještě 4 minuty před koncem vedli o jednu branku, ale nakonec jsme třikrát inkasovali a prohráli výsledkem 3:5. S vítězem jičínského okrskového kola 1.ZŠ Jičín jsme pak remizovali v krásném zápase 4:4. Pro letošní deváťáky je to velká chvíle, protože naši školu reprezentovali ve sportu naposledy a je třeba jim PODĚKOVAT. Těžko říct, kdy se zase sejde taková super parta kluků, co opravdu umí… AŤ SE VÁM DAŘÍ, KLUCI…

Vložil/aTomáš Sůva – 1. březen 2018

ZOH v Pchjongčchangu přeloženy do Paky…

Datum konání akce

Extrémní počasí v korejském Pchjongčchangu neustává, a proto se pořadatelé rozhodli přemístit turnaje v krasobruslení a ledním hokeji na zimní stadion do Nové Paky. Zvýšený prodej vstupenek by měly zajistit tréninky místní mládeže z okolních škol. Po úspěšném vystoupení mladších dětí z minulého týdne byli pozváni i žáci 2. stupně ZŠ Na Daliborce a svým úchvatným vystoupením posadili diváky do sedaček. Televizní ratingy rostou a Korejci si mnou ruce. Je čtvrtek, 15. února a do zápasu ČR s Koreou zbývají jen minuty. Po přátelském utkání kluků z Daliborky vítězí i naši borci, v poměru 2:1. Kdo neskáče, není Čech…

Vložil/aTomáš Sůva – 15. únor 2018